Užitečné informace


Pro různé technologie zpracování a použití je potřeba rozdílných grafických podkladů. Zatímco pro elektronickou komunikaci je používáno bitmapového ztvárnění pro svou univerzálnost a jednoduchost, je k výrobě motivu různými technologiemi zapotřebí vektorové formy.

Pokud si nejste jistí zda máte požadovaný motiv ve vektorové nebo bitmapové formě, pro ověření je nejsnadnější použít maximálního zvětšení, které umožňuje Váš program. Zatímco u vektoru zůstává linie mezi barvami i po maximálním zvětšení stále jasná, dochází u bitmapy k znejasnění v podobě "přechodových čtverečků".

Tento rozdíl je patrný na příkladu obrázků:

vektor:

vektor 


bitmapa:

bitmapa

 

Nejčastější přípony u souborů podporující vektorovou grafiku jsou: *.eps; *.ai; *.wmf; *.pdf; *.cdr; *.dwg; *.dxf; *.sxd; *.ps; *.prn; *.svg a další.
Samotná přípona souboru ovšem není zárukou, že obsahuje vektorovou podobu grafiky. Zatímco formáty souborů podporující vektor mohou obsahovat i bitmapu, je u bitmapového formátu souboru vektorové ztvárnění zcela vyloučeno.
Z používaných bitmapových formátů tedy vektorem rozhodně není: *.bmp; *.jpg; *.gif.; *.png

Pro vlastní tvorbu vektorových obrázků doporučujeme program INKSCAPE, který je k dispozici zdarma na adrese https://inkscape.org/cs/download/

Pro různé technologie zpracování a použití je potřeba čistější zpracování vektorů. Zatímco pro technologii ofsetového a digitálního tisku je možno pracovat s překrývajícími se vrstvami, zesílením pomocí obrysu a podobně, je pro technologie pískování, plotrování, gravírování, atd. potřeba zcela "čistého" vektoru.

Pokud vytvoříte, případně obdržíte vektor (v našem příkladu želvičku) je nutno jej překontrolovat v drátěném modelu nebo v obrysech.

Klasické zobrazení či samotné zvětšení nemusí odhalit nedostatky jenž jsou patrné právě při zobrazení drátěného modelu či samotných obrysů. Pro zvětšení klikněte na obrázek:

Barevný vektor:

ukázka vektoru


Chybně připravený vektor:

Zubaté linky, stejná barva je ve více vrstvách, vybarvení krunýře je tvořeno překrývanou vrstvou, je použito obrysové pero k dosažení silnější linky.

ukázka chybně připraveného vektoru


Správně připravený vektor:

ukázka správně připraveného vektoru

Není barva jako barva, pro přesné určení barvy nestačí informace "zelená jako tráva" každý zná spoustu barevností trávy, od jasné světlé zelené na jaře až po tmavou barvu na podzim přes zažloutlou v létě v období sucha. Proto je nutné přesné zadání barvy. K přesnému určení používáme 4 unifikované systémy:


CMYK

složení čtyř základních barev Cyan (azurová) / Magenta (purpurová) / Yelow (žlutá) / Key (černá) barevnost používána pro tisk plnobarevných motivů. Barevnost je založena na odečítání odraženého světelného spektra. Více informací k CMYK

PANTONE

barvy používané pro přímý tisk - používané zejména pro přesné dodržení barvy loga u odlišných technologikých postupů tisku. Barevnost dle Pantone není možné použít u technik digitálního tisku u kterého je vždy nutný převod na CMYK

RAL

Použití pro povrchové barvení výrobků (lakování, natírání ...), používáme barevnost RAL Classic – 213 odstínů. Více informací včetně ukázky barev k RAL Classic

RGB

složení tří základních barev Red (červená) / Green (zelená) / Blue (modrá). Barevnost používána pro zobrazování na projekčních zařízení vyzařující barvu (monitory, televize, fotoaparáty, mobily …) Barevnost zobrazení RAL tedy záleží na specifikaci konkrétního zařízení a jeho kalibraci barevného podání. Proto zobrazení na monitoru ne nutné brát jako informační a nikoliv přesné vyjádření barevnosti například u barevného náhledu tiskoviny. Složení RGB není použitelné pro tisk pro svou odlišnost, v případě potřeby tisknout motiv zpracovaný barevností RGB je nejprve nutný převod barevnosti do CMYK barev. Více informací k RGB

Laminace je nanášení průhledné folie na požadovaný povrch. Laminace je prováděna za studena i tepla. Nanášené folie používáme s lesklým a matným povrchem.

Samotná laminace poskytuje nejen ochranu materiálu před vnějšími vlivy, ale dodává také celkovou prestiž tiskovině. Zejména matná laminace působí velmi luxusně na pozvánkách, poukazech, deskách s klopou a při použití obálek brožur a katalogů.

A0 - 841 x 1189
A1 - 594 x 841
A2 - 420 x 594
A3 - 297 x 420
A4 - 210 x 297
A5 - 148 x 210
A6 - 105 x 148

B0 - 1000 x 1414
B1 - 707 x 1000
B2 - 500 x 707
B3 - 353 x 500
B4 - 250 x 353
B5 - 176 x 250
B6 - 125 x 176

 

Formáty jsou uvedeny v milimetrech.


Formáty obálek

C4 - 229 x 324
C5 - 162 x 229
C6/5 - 114 x 229
DL - 110 x 220
C6 - 114 x 162
B5 - 170 x 246
B4 - 250 x 353
B3 - 370 x 450

 

Formáty jsou uvedeny v milimetrech.

Měkké vazby

V1
Sešitová brožura do 96 až 128 stran, je šitá drátěnou skobkou ve hřbetu nebo nití a oříznuta i s obálkou ze tří stran.
V2
Lepená brožura do 320 nebo 400 stran, podle hmotnosti papíru. Knižní blok je z jednotlivých listů nebo čtyřsložek. Ořezává se po zavěšení i s obálkou ze tří stran.
V3
Bloková brožura do 320, resp. 400 stran, s výjimkou telefonních seznamů a jízdních řádů, je šita drátem ze strany u hřbetu dvěma až pěti skobami, podle formátu. Po zavěšení do obálky se ořezává ze tří stran.
V4
Šitá brožura do 800 až 900 stran, podle hmotnosti papíru, je šita nití brožovacím stehem bez gázu. Zavěšuje se do obálky a ořezává ze tří stran.

Polotuhé vazby

V5
Má až 320, resp. 400 stran, blok může být lepen s lepenkovými přířezy dohromady nebo šit nitěmi, hřbet je rovný, desky se potahují papírem po oříznutí předního okraje knižního bloku. Horní a dolní okraj se ořezává až u hotové knihy.
V6
Dětské skládanky - leporela - mají nejvýše 7 listů z bílé ruční lepenky o hmotnosti 990 nebo 1050 g/m2. Díly jsou spojeny plátěnými proužky po obou stranách. Hotové skládanky se ořezávají na horním a dolním okraji.

Tuhé vazby

V7
Poloplátěná vazba s okraji. Kniha může mít podle hmotnosti papíru až 800 nebo 1400 stran, do tloušťky 50 mm. Kniha musí mít předsádky. Složky jsou šity nití knižním stehem na gáz, při zpracování na automatických linkách bez gázu. Tenké svazky do 8 mm se neoblí, při tloušťce 9 až 25 mm mohou být rovné nebo oblé, od 26 mm vždy oblé. Desky musí být provedeny podle formátu knihy z lepenky o hmotnosti 1250 až 2300 g/m2. Potahují se papírem, hřbet je plátěný. Knižní blok se ořezává po vyšití a zaklížení. Okraje desek smějí přesahovat o 3 až 5 mm, podle formátu knihy.
V8
Tuhá vazba s okraji může mít podle hmotnosti papíru až 800 nebo 1400 stran. Složky jsou šity nití knižním stehem na gáz nebo bez gázu jako u V7. Jsou opatřeny předsádkami. Oblení hřbetu je povinné při tloušťce svazku nad 26 mm. Lepenkové desky jsou z tuhé lepenky o plošné hmotnosti 1250 až 2300 g/m2. Jsou polepeny knihařským plátnem, koženkou, novoplastovou folií apod. Knižní blok se ořezává před zavěšením do desek, které smějí přesahovat 3 až 5 mm, podle formátu knihy.
V9
Vazba do desek z plastů. Knižní blok je šit knižním stehem na gáz. Oblení hřbetu je povinné při tloušťce svazku nad 26 mm. Na desky se používá fólie z PVC, a to měkká nebo tvrdá. Desky se tvarují pomocí vysokofrekvenčního ohřevu. Knižní blok se před zavěšením uřezává, desky smějí přesahovat o 3 až 5 mm, podle formátu knihy.

Při vlastním zpracování podkladů pro kvalitní tisk, je nutno dodržet několik zásad:

 

  • Grafické prvky a fotografie uložené v CMYK.
  • Rozlišení bitmapových prvků
    • Pro maloformátový tisk (letáky, katalogy, brožury, pohlednice, etikety ...) 300 DPI při velikosti 1:1
    • Pro velkoformátový tisk rozlišení dle pohledové vzdálenosti
      • Pro pohled na vzdálenost do 5 metrů doporučujeme 150 DPI
      • Vzdálenost 5-10 metrů 100 DPI
      • Nad 10 metrů postačuje 50 DPI
    • Podklady je možné dodat v poměru 1:10 - v takovém případě je nutné rozlišení přepočítat dle výsledného formátu
  • Součet barev v jednom místě nesmí přesáhnout 225%
  • U grafiky s přechody (včetně fotografií) jednotlivé barvy klesnout pod 5%.
  • Stíny a průhlednost musí být sloučeny v jedné vrstvě. Případně nutno upozornit a dodat náhledový bitmapový obrázek pro kontrolu.
  • Soutisk musí být bez přetisku.
  • Loga doporučujeme používat ve vektorové formě, barevnost CMYK.
  • Nepoužívat barevné profily (vypnout ICC profily).
  • Text převedený na křivky, případně všechny použité fonty musí být součástí PDF.
  • Barevnost černého textu, linek a drobné grafiky používat v nastavení K 100%
  • Černé plochy a větší grafické prvky doporučujeme nasílit
    • Pro maloformátový tisk C-40% M-0% Y-0% K-100%
    • Pro velkoformátový tisk C-50% M-50% Y-0% K-100%
  • Spadávka na všech stranách minimálně 3 mm.
  • Dokument musí obsahovat správné nastavení TrimBox a ořezové značky.
  • Umístění ořezových značek délky minimálně 3 mm, vzdálené minimálně 3 mm od čistého formátu.
  • PDF vytvářet zásadně pomocí profesionálních výstupů, určených pro tiskové PDF. Přímý export do PDF z programů které nejsou určeny pro předtiskovou přípravu nemusí splňovat potřebné náležitosti, taková data jsou nekorektní pro RIP zpracování a můžou být chybně interpretována.

Souhrnně je nutno dodržet standard PDF/X-1a - více informací na www.pdf-x.cz.

popis náležitostí
značky ořezu jsou pouze kontrolní, důležitý je TrimBox

 

náležitosti tiskového PDF

 

 

Samotné tiskové PDF
Tiskové PDF v sobě nese informace, které nejsou zobrazovány. Například zmiňovaný TrimBox.

 

ukázka tiskového PDF

 

 

Výsledek
Tiskovina po ořezu

 

Výsledná tiskovina

 

 

Při vlastním zpracování podkladů pro tisk s následným formátováním do vlastního tvaru, je nutno, aby součástí podkladů bylo:

 

1. strana - Podklady pro tisk
Samotný podklad pro tisk splňující náležitosti tiskového PDF dle popisu tiskového PDF. Ořezové značky nahrazuje linka formátování.
Spadávka pro samolepky 1 mm ostatní dle velikosti a technologie 2-3 mm

 

1. strana - podklady pro tisk

 

 

2. strana - Podklady pro formátování
Strana samotné výsekové linky. V případě požadavku kombinace více možností výseku v jednom kroku používejte:
      100%M (purpurovou) pro naříznutí. Nejčastěji u samolepek, kdy je naříznuta pouze horní část samolepky, ale není proříznut nosný podklad. Samolepky jsou dodány v archu, nebo pásech.
      100%C (azurovou) pro proříznutí celkového materiálu - klasický tvarový výsek. Výsledkem jsou samostatné kusy.
      zelená = 100%C (azurová) + 100%Y (žlutá) pro rylování materiálu - linka pro ohyb u stojánků, krabiček atd.
Pokud z důvodu grafiky není možno použít uvedené barvy je nutno k zadání připsat jaká barva linky má mít jaký výsledek.
Při požadavku formátování ve více vrstvách nebo odlišnými nástroji je nutné použít pro každý krok samostatnou barvu.

 

2. strana - podklady pro vlastní tvar

 

 

3. strana - Kontrolní kombinace
Strana kombinující tiskové podklady a formátovací linku - pro jasnou představu umístění tvaru vzhledem k obrazu.
Tato strana není technologickou nutností, ale může předejít nepřesnostem.

 

3. strana - kontrola

 

 

Výsledek
Výsledná tiskovina ve vlastním tvaru

 

výsledná tiskovina ve vlastním tvaru

 

 

Minimální podmínkou pro možnost výroby je dodání dvoustránkového PDF přičemž jedna strana bude obsahovat data pro samotný tisk a druhá strana data pro samotný výsek. 3. Strana je doporučená pro vizuální kontrolu zamýšleného usazení tvaru a obrazu.

 

Přesnost tvarování vzhledem k materiálu a použité technologii:

  • Papírové a plastové samolepky (formátování horní vrstvy) - 0,2 až 0,5 mm
  • Papíry na pozvánky, krabičky /do 350 g/m2 ... 0,3 až 0,5 mm
  • Magnety, vlnitá lepenka, kapadesky a pěněné PVC do 4 mm tloušťky - 0,3 - 1 mm
  • Digitální mokrý tisk na PVC s přímým ořezem z role
    šíře do 100 cm do 1,0 mm
    šíře do 135 cm do 1,5 mm
    šíře do 162 cm do 2,0 mm
  • CO2 Laser od 1 do 3 mm
  • Fréza od 2 do 5 mm