Užitečné informace

I když Vám na jakýkoliv dotaz rádi odpovíme, budeme rádi pokud se podíváte níže, zda již nebyl Váš dotaz zpracovaný:Pro různé technologie zpracování a použití je potřeba rozdílných grafických podkladů. Zatímco pro elektronickou komunikaci je používáno bitmapového ztvárnění pro svou univerzálnost a jednoduchost, je k výrobě motivu různými technologiemi zapotřebí vektorové formy.

Pokud si nejste jistí zda máte požadovaný motiv ve vektorové nebo bitmapové formě, pro ověření je nejsnadnější použít maximálního zvětšení, které umožňuje Váš program. Zatímco u vektoru zůstává linie mezi barvami i po maximálním zvětšení stále jasná, dochází u bitmapy k znejasnění v podobě "přechodových čtverečků".

Tento rozdíl je patrný na příkladu obrázků:

vektor:

vektor


bitmapa:

bitmapa

Nejčastější přípony u souborů podporující vektorovou grafiku jsou: *.eps; *.ai; *.wmf; *.pdf; *.cdr; *.dwg; *.dxf; *.sxd; *.ps; *.prn; *.svg a další.
Samotná přípona souboru ovšem není zárukou, že obsahuje vektorovou podobu grafiky. Zatímco formáty souborů podporující vektor mohou obsahovat i bitmapu, je u bitmapového formátu souboru vektorové ztvárnění zcela vyloučeno.
Z používaných bitmapových formátů tedy vektorem rozhodně není: *.bmp; *.jpg; *.gif.; *.png

Pro vlastní tvorbu vektorových obrázků doporučujeme program INKSCAPE, který je k dispozici zdarma na adrese https://inkscape.org/

Pro různé technologie zpracování a použití je potřeba čistější zpracování vektorů. Zatímco pro technologii ofsetového a digitálního tisku je možno pracovat s překrývajícími se vrstvami, zesílením pomocí obrysu a podobně, je pro technologie pískování, plotrování, gravírování, atd. potřeba zcela "čistého" vektoru.

Pokud vytvoříte, případně obdržíte vektor (v našem příkladu želvičku) je nutno jej překontrolovat v drátěném modelu nebo v obrysech.

Klasické zobrazení či samotné zvětšení nemusí odhalit nedostatky jenž jsou patrné právě při zobrazení drátěného modelu či samotných obrysů.

Barevný vektor:

ukázka vektoru

Chybně připravený vektor:

Zubaté linky, stejná barva je ve více vrstvách, vybarvení krunýře je tvořeno překrývanou vrstvou, je použito obrysové pero k dosažení silnější linky.

ukázka chybně připraveného vektoru

Správně připravený vektor:

ukázka správně připraveného vektoru

Není barva jako barva, pro přesné určení barvy nestačí informace "zelená jako tráva" každý zná spoustu barevností trávy, od jasné světlé zelené na jaře až po tmavou barvu na podzim přes zažloutlou v létě v období sucha. Proto je nutné přesné zadání barvy. K přesnému určení používáme 4 unifikované systémy:

CMYK

složení čtyř základních barev Cyan (azurová) / Magenta (purpurová) / Yelow (žlutá) / Key (černá) barevnost používána pro tisk plnobarevných motivů. Barevnost je založena na odečítání odraženého světelného spektra. Více informací k CMYK

PANTONE

barvy používané pro přímý tisk - používané zejména pro přesné dodržení barvy loga u odlišných technologických postupů tisku. Barevnost dle Pantone není možné použít u technik digitálního tisku u kterého je vždy nutný převod na CMYK

RAL

Použití pro povrchové barvení výrobků (lakování, natírání ...), používáme barevnost RAL Classic – 213 odstínů. Více informací včetně ukázky barev k RAL Classic Ostatní barvy je nutné strojově míchat.

RGB

Složení tří základních barev Red (červená) / Green (zelená) / Blue (modrá). Barevnost používána pro zobrazování na projekčních zařízení vyzařující barvu (monitory, televize, fotoaparáty, mobily …) Barevnost zobrazení RGB tedy záleží na specifikaci konkrétního zařízení a jeho kalibraci barevného podání. Proto zobrazení na monitoru je nutné brát jako informační a nikoliv přesné vyjádření barevnosti například u barevného náhledu tiskoviny. Složení RGB není použitelné pro tisk pro svou odlišnost a proto se případné podklady v RGB převádí na CMYK. Zatím co u log, barevných symbolů a textu je nutná barevnost v CMYK pro fotografie toto není nutné a na CMYK bude převedeno automatizovaně. Více informací k RGB

Laminace je nanášení průhledné folie na požadovaný povrch. Laminace je prováděna za studena i tepla.

Pro velkoformátové tiskoviny nabízíme fólie s lesklým a matným povrchem.

Pro maloformátové tiskoviny e laminaci lesklou, matnou (oděru vzdorná) a sametovou s měkkým dotykem.

Samotná laminace poskytuje nejen ochranu materiálu před vnějšími vlivy, ale dodává také celkovou prestiž tiskovině. Každá z fólií má své přednosti.

 • Matná laminace působí exkluzivně na pozvánkách, poukazech. Vhodná pro jednolisté jídelní lístky, které tak chrání před nápoji aniž by snižovala čitelnost textu při odlesku způsobené osvětlením.
 • Lesklá zvýrazní barvy u fotografií, často se používá u pohlednic, magnetek a titulní strany brožur.
 • Sametovou zaujmete na první dotek. Ideální pro vizitky a tiskoviny, které udělají dojem při prvním kontaktu.
 • Tvrdá tepelná laminace pro malé věrnostní kartičky, nápojové lístky, instrukce ...

A0 - 841 x 1 189 mm
A1 - 594 x 841 mm
A2 - 420 x 594 mm
A3 - 297 x 420 mm
A4 - 210 x 297 mm
A5 - 148 x 210 mm
A6 - 105 x 148 mm


 
B0 - 1000 x 1414 mm
B1 - 707 x 1000 mm
B2 - 500 x 707 mm
B3 - 353 x 500 mm
B4 - 250 x 353 mm
B5 - 176 x 250 mm
B6 - 125 x 176 mm
 
Formáty obálek
C4 - 229 x 324 mm
C5 - 162 x 229 mm
C6/5 - 114 x 229 mm
DL - 110 x 220 mm
C6 - 114 x 162 mm
B5 - 170 x 246 mm
B4 - 250 x 353 mm
B3 - 370 x 450 mm

Kovová kroužková vazba - Twin Wire

Kroužky umožňují snadné otáčení listu kolem celé osy. Do kroužkové vazby je možné vkládat různorodé materiály, můžeme pro Vás potisknout tvrdý plast nebo překližku (případně překližku značit laserem) a použít jako tvrdé desky.

Spirála se odlišuje dle rozteče děr:

3:1

Od 2 listů až po tloušťku svazku 14,3 mm (až cca 120 listů 80g papíru)

Populární pro jídelní a nápojové lísky v kombinaci s tvrdou laminací. Základní ceníky, nabídkové listy a dokumenty, stolní a nástěnné kalendáře ...

2:1

Pro rozsáhlejší publikace, manuály ... až po tloušťku svazku 25,4 mm (až cca 220 listů 80g papíru)


Měkké vazby

V1

Sešitová brožura do 96 až 128 stran, je šitá drátěnou skobkou ve hřbetu nebo nití a oříznuta i s obálkou ze tří stran.

Další možnosti vazby, které ovšem nejsou v naší nabídce:
V2

Lepená brožura do 320 nebo 400 stran, podle hmotnosti papíru. Knižní blok je z jednotlivých listů nebo čtyřsložek. Ořezává se po zavěšení i s obálkou ze tří stran.

V3

Bloková brožura do 320, resp. 400 stran, s výjimkou telefonních seznamů a jízdních řádů, je šita drátem ze strany u hřbetu dvěma až pěti skobami, podle formátu. Po zavěšení do obálky se ořezává ze tří stran.

V4

Šitá brožura do 800 až 900 stran, podle hmotnosti papíru, je šita nití brožovacím stehem bez gázu. Zavěšuje se do obálky a ořezává ze tří stran.


Polotuhé vazby

V5

Má až 320, resp. 400 stran, blok může být lepen s lepenkovými přířezy dohromady nebo šit nitěmi, hřbet je rovný, desky se potahují papírem po oříznutí předního okraje knižního bloku. Horní a dolní okraj se ořezává až u hotové knihy.

V6

Dětské skládanky - leporela - mají nejvýše 7 listů z bílé ruční lepenky o hmotnosti 990 nebo 1050 g/m2. Díly jsou spojeny plátěnými proužky po obou stranách. Hotové skládanky se ořezávají na horním a dolním okraji.


Tuhé vazby

V7

Poloplátěná vazba s okraji. Kniha může mít podle hmotnosti papíru až 800 nebo 1400 stran, do tloušťky 50 mm. Kniha musí mít předsádky. Složky jsou šity nití knižním stehem na gáz, při zpracování na automatických linkách bez gázu. Tenké svazky do 8 mm se neoblí, při tloušťce 9 až 25 mm mohou být rovné nebo oblé, od 26 mm vždy oblé. Desky musí být provedeny podle formátu knihy z lepenky o hmotnosti 1250 až 2300 g/m2. Potahují se papírem, hřbet je plátěný. Knižní blok se ořezává po vyšití a zaklížení. Okraje desek smějí přesahovat o 3 až 5 mm, podle formátu knihy.

V8

Tuhá vazba s okraji může mít podle hmotnosti papíru až 800 nebo 1400 stran. Složky jsou šity nití knižním stehem na gáz nebo bez gázu jako u V7. Jsou opatřeny předsádkami. Oblení hřbetu je povinné při tloušťce svazku nad 26 mm. Lepenkové desky jsou z tuhé lepenky o plošné hmotnosti 1250 až 2300 g/m2. Jsou polepeny knihařským plátnem, koženkou, novoplastovou folií apod. Knižní blok se ořezává před zavěšením do desek, které smějí přesahovat 3 až 5 mm, podle formátu knihy.

V9

Vazba do desek z plastů. Knižní blok je šit knižním stehem na gáz. Oblení hřbetu je povinné při tloušťce svazku nad 26 mm. Na desky se používá fólie z PVC, a to měkká nebo tvrdá. Desky se tvarují pomocí vysokofrekvenčního ohřevu. Knižní blok se před zavěšením uřezává, desky smějí přesahovat o 3 až 5 mm, podle formátu knihy.

Jako vlastní podklady pro výrobu, bez zásahu našim grafikem přijímáme tiskové PDF dle standardu PDF/X-1a a PDF/X-4.

Správné tiskové PDF není nic tajemného, ovšem k jeho vytvoření jsou potřeba znalosti a programy, které takovou možnost poskytují. Rozhodně nestačí "uložit do PDF" v jakémkoliv programu, který tuto volbu umožňuje. PDF má spoustu možností, pokud by jsme PDF přirovnali k dopravnímu prostředku, je možné uvažovat o rozdílech mezi letadlem, lodí, autem a dalšími. Pokud se dostaneme k automobilu může být osobní, nákladní, jeřáb, bagr ... A přesně tak při uložení do PDF v jakémkoliv programu bez znalostí víme, že vznikne abstrakce odpovídající "dopravnímu prostředku"

Při použití profesionálních programů, které umí vytvořit to správné tiskové PDF (v našem příměru řekněme, že jde o automobil) stále není vyhráno. Tento rozdíl je patrný zejména při vytváření podkladů pro elektronické výstupy jako je například webová grafika, u které stačí vytvořit pouze to co je okamžitě vidět, je u podkladů pro fyzickou výrobu nutné dodržet mnohem víc. Samotné vlastnictví programu a schopnost jej ovládat je pouze základním krokem ke správnému PDF (v našem příměru řekněme, že půjde o nákladní automobil, kde nákladem bude přesně to co si přejete vyrobit) Pokud svůj "náklad" naložíte do "osobního auta" pravděpodobně se tam nevejde vše co je potřeba. Když už vytvoříte ten správný "náklaďák" je nutné aby i náklad byl v pořádku a k tomu slouží vytvořené standardy.

Protože novější a lepší formát PDF/X-4 vyžaduje svými specifikacemi opravdové profesionály, kterým není potřeba podrobnosti popisovat, stručně alespoň základy pro PDF/X-1a.

 

Při vlastním zpracování podkladů pro kvalitní tisk, je nutno dodržet několik zásad:

 

 • Logo, symboly, texty a obdobné grafické prvky uložené v CMYK.
 • Rozlišení bitmapových prvků
  • Pro maloformátový tisk (letáky, katalogy, brožury, pohlednice, etikety ...) 300 DPI při velikosti 1:1
  • Pro velkoformátový tisk rozlišení dle pohledové vzdálenosti
   • Pro pohled na vzdálenost do 5 metrů doporučujeme 150 DPI
   • Vzdálenost 5-10 metrů 100 DPI
   • Nad 10 metrů postačuje 50 DPI
  • Podklady je možné dodat v poměru 1:10 - v takovém případě je nutné rozlišení přepočítat dle výsledného formátu
 • Součet barev v jednom místě nesmí přesáhnout 225%
 • U grafiky s přechody (včetně fotografií) jednotlivé barvy nesmí klesnout pod 5%.
 • Stíny a průhlednost musí být sloučeny pro PDF/X-1a v jedné vrstvě. Případně nutno upozornit a dodat náhledový bitmapový obrázek pro kontrolu.
 • Soutisk musí být bez přetisku.
 • Loga a grafické symboly doporučujeme používat ve vektorové formě.
 • Nepoužívat barevné profily (vypnout ICC profily).
 • Text převedený na křivky, případně všechny použité fonty musí být součástí PDF.
 • Barevnost černého textu, linek a drobné grafiky používat v nastavení K 100%
 • Černé plochy a větší grafické prvky doporučujeme nasílit
  • Pro maloformátový tisk C-40% M-0% Y-0% K-100%
  • Pro velkoformátový tisk C-50% M-50% Y-0% K-100%
 • Spadávka na všech stranách minimálně 3 mm. Pro velkoformátový tisk 5 mm.
 • Dokument musí obsahovat správné nastavení TrimBox a ořezové značky.
 • TrimBox (rámeček čistého formátu, rámeček řezání)

  vymezovací rámeček určující v PDF velikost čistého formátu stránky, tj. velikost strany po dokončení a oříznutí tiskoviny. Při vytváření souboru PDF se vytvoří podle nastavení velikosti stránky dokumentu v grafickém programu.

  více na http://www.pdf-x.cz/

 • Umístění ořezových značek délky minimálně 3 mm, vzdálené minimálně 3 mm od čistého formátu.
 • PDF vytvářet zásadně pomocí profesionálních výstupů, určených pro tiskové PDF. Přímý export do PDF z programů které nejsou určeny pro předtiskovou přípravu nemusí splňovat potřebné náležitosti, taková data jsou nekorektní pro RIP zpracování a můžou být chybně interpretována.

Souhrnně je nutno dodržet standard PDF/X-1a - více informací na http://www.pdf-x.cz/ .

popis náležitostí
značky ořezu jsou pouze kontrolní, důležitý je TrimBox

náležitosti tiskového PDF

Samotné tiskové PDF
Tiskové PDF v sobě nese informace, které nejsou zobrazovány. Například zmiňovaný TrimBox.

ukázka tiskového PDF

Výsledek
Tiskovina po ořezu

Výsledná tiskovina

Při vlastním zpracování podkladů pro tisk s následným formátováním do vlastního tvaru, je nutno, aby součástí podkladů bylo:

1. strana - Podklady pro tisk
Samotný podklad pro tisk splňující náležitosti tiskového PDF dle popisu tiskového PDF. Ořezové značky nahrazuje linka formátování.
Spadávka pro samolepky 1 mm ostatní dle velikosti a technologie 2-3 mm

1. strana - podklady pro tisk

2. strana - Podklady pro formátování
Strana samotné výsekové linky. V případě požadavku kombinace více možností výseku v jednom kroku používejte:
100%M (purpurovou) pro naříznutí. Nejčastěji u samolepek, kdy je naříznuta pouze horní část samolepky, ale není proříznut nosný podklad. Samolepky jsou dodány v archu, nebo pásech.
100%C (azurovou) pro proříznutí celkového materiálu - klasický tvarový výsek. Výsledkem jsou samostatné kusy.
zelená = 100%C (azurová) + 100%Y (žlutá) pro rylování materiálu - linka pro ohyb u stojánků, krabiček atd.
Pokud z důvodu grafiky není možno použít uvedené barvy je nutno k zadání připsat jaká barva linky má mít jaký výsledek.
Při požadavku formátování ve více vrstvách nebo odlišnými nástroji je nutné použít pro každý krok samostatnou barvu.

2. strana - podklady pro vlastní tvar

3. strana - Kontrolní kombinace
Strana kombinující tiskové podklady a formátovací linku - pro jasnou představu umístění tvaru vzhledem k obrazu.
Tato strana není technologickou nutností, ale může předejít nepřesnostem.

3. strana - kontrola

Výsledek
Výsledná tiskovina ve vlastním tvaru

výsledná tiskovina ve vlastním tvaru

Minimální podmínkou pro možnost výroby je dodání dvoustránkového PDF přičemž jedna strana bude obsahovat data pro samotný tisk a druhá strana data pro samotný výsek. 3. Strana je doporučená pro vizuální kontrolu zamýšleného usazení tvaru a obrazu.

Přesnost tvarování vzhledem k materiálu a použité technologii:

 • Papírové a plastové samolepky (formátování horní vrstvy) - 0,2 až 0,5 mm
 • Papíry na pozvánky, krabičky /do 350 g/m2 ... 0,3 až 0,5 mm
 • Magnety, vlnitá lepenka, kapa desky a pěněné PVC do 4 mm tloušťky - 0,3 - 1 mm
 • Digitální mokrý tisk na PVC s přímým ořezem z role
  šíře do 100 cm do 1,0 mm
  šíře do 135 cm do 1,5 mm
  šíře do 162 cm do 2,0 mm
 • CO2 Laser od 0,5 do 3 mm
 • Fréza dle materiálu, velikosti a tloušťky od 0,2 do 3 mm